Czy naturalne farby do włosów mogą stanowić realną alternatywę dla klasycznych odpowiedników?

Coraz więcej kobiet szuka naturalnych składników nie tylko podczas zakupów spożywczych, ale także w czasie wyboru ulubionych kosmetyków. O ile naturalne kosmetyki do pielęgnacji czy makijażu stały się swego rodzaju codziennością, tak naturalne farby do włosów (https://www.bee.pl/t/naturalne-farbowanie-wlosow) wciąż stanowią swego rodzaju niszę. Kiedy warto po nie sięgnąć i jakie korzyści mogą przynieść?

Czy zmiana na farby naturalne jest w ogóle potrzebna?

Farbowaniem włosów zajmujemy się zwykle korzystając z usług profesjonalnych zakładów fryzjerskich lub w zaciszu własnych domów wykorzystując do tego gotowe farby dostępne w drogeriach. Jak wskazują statystyki proces ten przeprowadzany jest średnio raz na 2-3 miesiące. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, iż farby do włosów są jednymi z najsilniej chemicznych środków, z jakimi mamy, na co dzień do czynienia. Drastyczna zmiana koloru włosów lub ich radykalne rozjaśnienia nie należą do procesów prostych ani łagodnych. Aby efekt był widoczny oraz trwały środki takie zwykle bazują na amoniaku. Niestety środek ten może dość mocno podrażniać skórę, powodować uczulenia, niszczyć włosy oraz skórę głowy. Poza amoniakiem farby takie wykorzystują również inne sztuczne substancje takie jak: silikon, nikiel, formaldehyd czy parabeny. Co oczywiste ich wpływ na zdrowie jest dość zauważalny.

Farby naturalne – co dostajemy w zamian?

Pierwszym, o czym musimy pamiętać stosując farby naturalne jest fakt, iż nie każdy efekt da się uzyskać przy ich zastosowaniu. O rozjaśnieniu o kilka tonów czy uzyskaniu jaskrawych odcieni należy raczej zapomnieć. Korzystając z henny, wzbogaconej o barwniki roślinne bez problemu uzyskamy za to kolory naturalne, zbliżone do oryginalnej barwy naszych włosów. Dają one dobre efekty podczas farbowaniu na różne odcienie brązu lub czerwieni. W zamian jednak dostajemy produkt niepodrażniający skóry, niewywołujący uczuleń i o wiele zdrowszy dla naszego organizmu. Często podkreślaną zaletą jest także fakt, iż kolor wygląda naturalniej niż przypadku wykorzystania tradycyjnych farb do włosów.